UpGoers

Analysis, Financing & Investments

Zimowisko Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Żarkach 2013



Od 11-15.02.2013 r. odbyło się zimowisko Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Żarkach. W którym brało udział 22 osoby w tym z Częstochowy z jednostki OSP Błeszno oraz 5 z OSP Czatachowa. Obóz odbył się na terenie Międzybrodzie Żywieckie w gminie Czernichów w powiecie Żywieckim. Wypoczynek młodych adeptów pożarnictwa zorganizowany został dzięki współpracy władz Gminy i Jednostki OSP Żarki, a także władz Miasta i Gminy Czernichów oraz Druhów z jednostek: OSP Czernichów, OSP Międzybrodzie Żywieckie, OSP Międzybrodzie Bialskie.

Zakwaterowanie wraz z wyżywieniem zapewnione było w szkole w Międzybrodziu Żywieckim.

Jedną z atrakcji dla nas były zajęcia z dziewczętami z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z gminy Czernichów, które zaprezentowały nam swoje umiejętności związane z grą w piłkę ręczną.
W programie zwiedzania objęte było Muzeum Energetyki Wodnej z ZEW Porębka Żar w Międzybrodziu Bialskim. Jest ona wysokospadową, podziemną elektrownią o mocy 540 MW i spadzie 440m. jej przeznaczaniem jest regulacja systemu energetycznego w czasie szczytów i zapadów obciążenia. Zwiedzaliśmy także Górską Szkołę Szybowcową „Żar”. Także ratownicy medyczni zgodzili się przekazać nam swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy. Mieliśmy możliwość przećwiczenia na fantomie każdego kroku potrzebnego do udzielenia pomoc poszkodowanemu.

Atrakcją był również wjazd kolejką górską na Górę Żar, z której szczytu podziwialiśmy zimową panoramę miasta. Na szczycie znajduje się także zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej „Żar-Porębka” . Izba Regionalna w Międzybrodziu Bialskim to kolejny punkt, jaki udało nam się zobaczyć podczas wizyty. Jest to ośrodek, w którym zgromadzono wiele cennych dokumentów z historii, kultury i sztuki ludowej Międzybrodzia. Izba Regionalna zawiera przedmioty dawnego sprzętu gospodarczego, domowego, eksponaty rolnicze, rzemieślnicze i stroje ludowe.

Najważniejszym punktem dla naszych młodych adeptów pożarnictwa było zwiedzanie i zobaczenie pracy jednostek pożarniczych w Międzybrodziu Żywieckim i Bialskim. Dzięki uprzejmości tamtejszych władz mieliśmy możliwość zorganizowania w czasie wolnym integracyjnych zabaw na śniegu a także wieczornego kuligu z końmi i pochodniami.

Ostatni dzień zimowiska spędziliśmy w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach, zorganizowane zostały zabawy integracyjne z harcerzami ZHP im. Hm. Lucji Zawada w Rudzie Śląskiej z okazji Walentynek. Wieczorem na terenie Miasta Żarki wspólnie bawiliśmy się w podchody. Następnego dnia rano pożegnaliśmy harcerzy a po południu sami zakończyliśmy swój obóz.